STŘEDOHOŘSKÉ JAMOVÁNÍ aneb Souboj marmelád v rytmu jazzu 2010

V sobotu 6. listopadu 2010 se v odpoledních hodinách sešlo rovných 46 soutěžících a přihlížejících (malé děti v to nepočítaje) v baru ústeckého Činoherního studia, aby se utkali o nejlepší středohořskou marmeládu, džem či povidla. Po celou dobu (tj. od 14:00 do 17:00) k tomu vyhrával jazz v podání Jiřího Vidasova a Jiřího Pletánka. Pauzy mezi hraním byly vyplněny malým kulturním programem – v jedné z nich byl např. promítnut krátký dokumentární film Dana Černého „Ostrou chůzí na Ostrý“, v jiné byla zase představena nejnovější publikace občanského sdružení Středohoří sobě „Vzhůru na Dola“ o historii zaniklé osady Doly u Podsedic.

Ihned po zaregistrování soutěžních vzorků se komise ve složení Slávka Brádlová (redaktorka Českého rozhlasu Sever, pořad Kulinárium), Hana Gočová (členka o. s. Středohoří sobě), Šimon Stromsnes (biofarma M.R.K.E.V. Solany) a Wanda Velinská (zástupce nejmladší generace, výsostných to pojídačů marmelád) dala do jejich důkladného posuzování. Výsledky jsou následující:

kategorii hruškové, jíž se zúčastnily čtyři soutěžní vzorky, komise ohodnotila jako nejlepší hrušková povidla Tomáše Chaloupky z Dobětic. O pouhý bod méně získala hrušková povidla Heleny Šedivé z Ústí n. L. O třetí a čtvrté místo se se shodným počtem bodů podělily Marcela Čížková ze Sebuzína a Markéta Hyhlanová z Ústí n. L. V komisi např. na účet vzorku paní Hyhnalové zaznělo: „dobře sladěné koření, nepřeslazená“, „zajímavá konzistence“ či „připadá mi stará“. Vítězný vzorek zase zaznamenal poznámku: „máslová (přesnídávka)“. První místo bylo oceněno hruškovou bio-pálenkou od Zámeckých sadů Chrámce.

kategorii švestkové, která je pořádána ve spolupráci se Švestkovou dráhou (Lovosice – Most) se letos utkaly pouhé dva vzorky. Po tuhém boji nakonec zvítězila povidla ze švestek z Českého Bukova Pavly Czechové, k nimž se porota vyjádřila slovy: „přírodní chuť plná síly s přirozenou sladkostí“. Ale i vzorek v pořadí druhý paní Hoang si (kromě věcné ceny) odnesl hodnocení: „zajímavá kombinace s ořechy“. Vítězka této kategorie získala celosezónní rodinnou jízdenku na Švestkovou dráhu.

Největší konkurence se při letošní katastrofální neúrodě hrušek i švestek sešla v kategorii všeovocové, kam spadají všechny ostatní druhy ovoce a směsi. Letos se sešlo 16 soutěžních vzorků. Nejvyšší ocenění (5 litrů jablečného bio-moštu ze Zámeckých sadů Chrámce) si odnesla Iva Ptáčková z Brné za jostový džem s hodnocením komise: „pikantní chuť, krásná barva“. O příčku níže se umístila jablečno-mátová marmeláda Kristiny Černé z obce Klapý pod Házmburkem. Komisi na ní zaujala nevšední a zajímavá příchuť, odvážné koření i pěkně malovaná sklenička. Na třetím místě skončila ostružinová marmeláda Michalky Votrubové z Hostovic.

Hřebem tohoto sobotního odpoledne ale byla závěrečná všeobecná degustace, z níž vzešel absolutní vítěz. Z hlasování všech účastníků soutěže, přihlížejících i dětí se shodou okolností na prvním místě umístily hned dva vzorky se stejným počtem (šesti) hlasů – již jednou zvítězivší jostový džem Ivy Ptáčkové a hrušková povidla Heleny Šedivé. Cenou byly tašky plné dárkových předmětů a publikací z Českého rozhlasu Sever.

Kromě věcných cen, které získali výše jmenovaní soutěžící, si každý účastník letošního Středohořského jamování odnesl i cenu útěchy – naši publikaci Voda živá o zázračných studánkách na Libčevesku. Na úplný závěr byly pak vítězné vzorky vydraženy. O jednu z marmelád se strhl takový boj, že se její cena vyšplhala až nad 200 korun!

A co závěrem? Všechny marmelády, džemy a povidla byly jedinečné, po závěrečné degustaci byl často vyjádřen podiv nad tím, že nevyhrála ta či ona marmeláda. Troufáme si ale tvrdit, že vítězi se stali všichni, kdo v tento den dorazili na kolbiště. Tímto občanské sdružení Středohoří sobě děkuje všem soutěžícím a účastníkům a dále milým partnerům: městu Ústí nad Labem, Zámeckým sadům Chrámce, Švestkové dráze, Českému rozhlasu Sever, Kulturnímu centru Řehlovice a konečně i Činohernímu studiu za poskytnutí příjemných prostor. Těšíme se na příští ročník!

Fotodokumentace (Jiří Šedivý):

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

home