Vítáme Vás na stránkách občanského sdružení Středohoří sobě, které se zabývá popularizací přírodních a kulturních hodnot jedinečné krajiny Českého středohoří.

Dobrý den, přichystali jsme pro Vás:

STŘEDOHOŘSKÉ JAMOVÁNÍ aneb Souboj marmelád v rytmu jazzu: Letošní ročník této kulinářské soutěže se uskuteční v neděli 1. října od 13:33 na dvorku Čajovny Hóra v Litoměřicích (Osvobození 19).
Program soutěžního dne:
Registrace soutěžních vzorků probíhá na místě od 13.33 do 14.00, následuje zábavný program (muzika, možnost spojit s návštěvou 4. litoměřického medobraní nebo dětské výtvarné akce Umění Země), během něhož odborná porota tyto vzorky vyhodnotí. Nejoblíbenější část soutěže nastává na závěr (předběžně kolem 16:00), kdy všichni účastníci mají možnost ochutnat a hlasovat pro kterýkoli vzorek napříč kategoriemi. A na úplný závěr nebude chybět oblíbená dražba vítězných vzorků! Předpokládaný konec klání je zhruba v 17:00.
Soutěž probíhá v kategoriích:
1. POVIDLOVÁ (hrušková nebo švestková - ale fakt povidla, tj. bez přídavku cukru)
2. VŠEOVOCOVÁ (všechny ostatní druhy ovoce)
3. NATURAL (bez použití jakýchkoli chemických přísad s výjimkou cukru)
Soutěžící s se mohou v čase posuzování vzorků odbornou porotou zúčastnit souběžné akce 4. litoměřické medobraní v Čajovně Hóra nebo dětské výtvarné akce Umění Země v přilehlém parku. Pohodu si můžete udělat v Čajovně Hóra, nebo v nedaleké kavárně.
Soutěžní propozice:
1. Soutěží se ve kategoriích povidlová, všeovocová a natural. V kategorii všeovocové soutěží vzorky ze všech druhů ovoce a směsi. Ovocná složka (ve směsích výrazně dominantní ovocná složka) musí pocházet výhradně z Českého středohoří.
2. Soutěže se smíte zúčastnit maximálně třemi vzorky v každé kategorii.
3. Soutěžní vzorek - neotevřená sklenička o objemu minimálně 200 g (zhruba sklenička od přesnídávek a větší).
4. Soutěžní vzorky je třeba osobně (nebo v pověření) donést do místa konání soutěže (Čajovna Hóra) v neděli 1. října 2017 do 14.00 h.
5. Plesnivé či jinak zkažené vzorky budou ze soutěže bez milosti vyřazeny.
6. Soutěžní vzorky jsou hodnoceny odbornou porotou, na závěr proběhne všeobecná degustace s udělením hlavní ceny publika.
7. Opět na Vás čekají hodnotné ceny. Během vyhodnocování vzorků bude hrát živá hudba.
Akci pro vás organizují Knihovna Karla Hynka Máchy v Litoměřicích, spolek Středohoří sobě, Semínkovna a Filip Horák.
Akce se koná za každého počasí, na dvorku Čajovny Hóra jsou k dispozici zastřešené prostory, v případě potřeby čajovna poskytne dočasný tepelný azyl, včetně občerstvení.

 

SKRYTÍNSKÁ POHÁDKA: Zajímá vás, jak se probouzí k životu bývalé letní sídlo rodiny ústeckých průmyslníků Wolfrumů ve Skrytíně? Chcete vidět, jak se pojí staré s novým, tradice s modernou? Přijďte na prohlídku rekonstruované budovy s jejím majitelem Martinem Hausenblasem a čtení z připravovaného překladu německých pohádek Elly Wolfrumové z počátku 20. století od Jana Kvapila. Sraz buď v 9:15 u nádraží v Povrlech a odtud pěšky po turistické značce do Skrytína (cca 4 km), nebo zhruba v 10:30 přímo u skrytínského zámečku. Pokud bude cestou příhodný terén, zkusíme jít naboso!
Doprava:
8:58 Ústí n. L. hl. n. - 9:09 Povrly nebo 8:30 Děčín - 8:43 Povrly. Návrat individuálně.
Info: jankvapil@post.cz, 732 921 250 (Jan Kvapil)

 

VSTÁVEJTE! VSTAVAČE! Vydejte se s námi v sobotu 20. května na naši jarní botanickou exkurzi do okolí Třebívlic na jednu z floristicky nejzajímavějších lokalit Českého středohoří bohatou na druhy čeledi vstavačovitých, zajímavou výskytem řady dalších mimořádně vzácných druhů a krajinářsky velmi neobvyklou díky rozsáhlým aktivním sesuvům. Sraz je v 9:00 na návsi v Dřemčicích u rozcestníku turistických cest. Naši tradiční průvodci Roman Kroufek a Karel Nepraš nás provedou cestou necestou po trase Dřemčice - Staré - Linhorka - Houžetín - Leská - Třebívlice (cca 11 km).
Doprava tam: autobusem v 8:05 z Lovosic na zastávku Dřemčice, rozc., odsud již s průvodci na místo srazu (0,5 km).
Doprava zpět: z Třebívlic do Lovosic vlakem (12:50, 17:03) nebo autobusem (13:19, 15:19, 17:19).
Bližší info: Jiří Šedivý, info@ceskestredohori.cz, mobil: 774 923 549
Pozvánka ke stažení ZDE. Facebooková událost ZDE.

 

SVATOMARKOVSKÉ PROCESÍ 2017: V sobotu 22. dubna od 10 hodin se na tradiční putovní štrece mezi kaplí sv. Víta v Sinutci a Zámeckými sady Chrámce uskuteční další ročník Svatomarkovského procesí. Program, jenž se letos ponese v lehce apokalyptickém duchu, bude jako vždy veskrze tradiční: procházka rozkvetlou krajinou se zpěvem barokních procesní písniček s Michalem Pospíšilem, nesení s požití svatomarkovského perníku, žehnání polím, pro děti jízda na koni v Sinutci, výstava fotografií na návsi v Kozlech a milé pohoštění na statku Zámeckých sadů v Chrámcích. Pokud to dovolí počasí, bude pro děti i skákací hrad! Svačina, vhodné oblečení a dobrá nálada s sebou!

Doprava je letos možná buď individuálně nebo vlakem po tzv. Švestkové dráze (Lovosice - Most):
8:34 Lovosice - 9:25 SINUTEC (z Ústí n. L. hl. n. odjezd v 8:02, z Prahy v 6:53)
10:18 Most - 10:43 SINUTEC (z Ústí n. L. hl. n. odjezd v 8:58)
Návrat opět vlakem ze zastávky BĚLUŠICE (cca. 2 km od Chrámců):
15:29 Bělušice - 16:00 Most (a dále do všech směrů)
16:39 Bělušice - 17:37 Lovosice (a dále do všech směrů)
pro příjezd i odjezd lze využít i pravidelné autobusové linky do Kozlů (odtud je to cca 1,5 km pěšky do Sinutce/Chrámců - viz www.idos.cz)
Aktuální info: fb-událost, Jan Kvapil, jankvapil@post.cz, 732 921 250 (Jan Kvapil)

 

SINUTECKÉ KUROPĚNÍ 2016: Večer a noc ze soboty na neděli 18. - 19. června je již tradičně rezervována slunovratově středohořské ornitologické a hudebně dramatické vigílii ke cti sv. Víta s vernisáží výstavy v areálu sinutecké barokní kaple a zázračné studánky. Program je tradičně bohatý:
SOBOTA:
od 16:00 dobrovolná brigáda na místě (sekání trávy, lehké terénní úpravy, pomoc s instalací uměleckých děl)
od 18:00 ODCHYT A URČOVÁNÍ PTACTVA s ústeckým ornitologem Vaškem Beranem (průběžně až do setmění)
od 19:00 večeře z vlastních zdrojů (k dispozici ohniště a kotel)
od 20:00 VERNISÁŽ a PERFORMANCE výstavy SINUTECKÉ KUROPĚNÍ (se svými uměleckými projekty se představí: Tomáš Hodboď, Jana Koroleva, Pavel Matela, Pavel Matoušek, Elena Pecenová a Adéla Slížková)
od 21:00 barokní HUDEBNÍ VIGÍLIE s Michalem Pospíšilem a stínohra KACHNA, SMRT A TULIPÁN
od 22:00 noční BOJOVKA
nocleh ve vlastních stanech nebo na zemi v kapli
NEDĚLE:
4:15 odchod na Dlouhou horu na pozorování VÝCHODU SLUNCE (cca 4:45) s navazující ornitologickou exkurzí (v případě zatažené oblohy se nekoná)
průběžně od rána - ODCHYT A URČOVÁNÍ PTACTVA
10:00 konce, zvonec

Doprava: vlakem po tzv. Švestkové dráze do zastávky Sinutec, autobusy hromadné dopravy do Kozlů (odtud cca 1 km pěšky), příp. individuálně. Zde je jízdní řád Švestkové dráhy a zde všechno ostatní.

Bližší informace na tel. 732 921 250 (Jan Kvapil) nebo jankvapil@post.cz


 

SVATOMARKOVSKÉ PROCESÍ 2016: V sobotu 23. dubna 2016 se s vámi od 11:11 rádi setkáme u kapličky svatého Víta v Sinutci na naší tradiční duchovní procházce rozkvetlou krajinou lounského Středohoří po trase Sinutec - Kozly - Chrámce (cca 4 km, sjízdné na koloběžkách i s kočárky). A nyní i s jednou staronovou novinkou, na procesí lze po letech opět dojet i vlakem po Švestkové dráze (zde jízdní řád)! Na letošním procesí oslavíme i stoleté výročí vzniku uměleckého směru DADA, takže se můžete těšit, že si odnesete vlastnoručně vyrobenou dadaistickou zbožnou či jinou rozjímavou příručku. :) Vedle Michala Pospíšila, pod jehož vedením si zazpíváme barokní procesní písničky, přivítáme i písničkářku Ditu Hylmarovou s Vítkem Horažďovským. Koloběžky pro děti i dospělé budou opět více než vřele vítány. O středohořské krajině pohovoří naši přátelé z CHKO České středohoří. Nebude chybět ani žehnání půdě, nesení a snězení obřího svatomarkovského perníku, zábavné posezení na návsi v Kozlech a na závěr jako obvykle bohaté a milé pohoštění na statku Zámecké sady Chrámce. Případné dotazy směřujte na e-mail jankvapil@post.cz nebo tel. 732 921 250. Zde je i facebooková událost s dalšími informacemi.

Dopravní spojení po Švestkové dráze: Most 10:07 - 10:32 Sinutec (odjezd z Ústí n. L. hl. n. v 8:58, odjezd z Prahy Florence autobusem v 8:00)
Návrat: pěšky z Chrámců necelé 2 km (s kopce) do Bělušic na zastávku (méně pohyblivé a hodně unavené svezeme), odtud v 15:29 do Mostu nebo v 16:28 do Lovosic

 

ODPOLEDNE S BARTOLOMĚJEM: V sobotu 16. ledna 2016 od 15:00 vás zveme na prohlídku po desetiletí uzavřeného kostelíka sv. Bartoloměje v Lipé u Medvědic. Kromě vlastní prohlídky této zvenčí nenápadné stavby nás na místě odborníci seznámí s její historií a nad malým občerstvením pobesedujeme i o její minulosti a budoucnosti. Na závěr od 16:00 vystoupí lovosický vokální soubor In flagranti. Vstup je zdarma (dobrovolnému příspěvku pro muzikanty se bránit nebudeme ). Pozvánka ke stažení ZDE, facebooková událost ZDE. Bližší informace: tel. 608 349 070 (Klára Kovaříková), e-mail klara.kovarikova@email.cz.

 

STŘEDOHOŘSKÉ JAMOVÁNÍ aneb Souboj marmelád v rytmu jazzu je tu zpět! Připravte si na sobotu 28. listopadu své letošní výtvory a vyrazte do Hraničáře poměřit se s marmeládami, džemy a povidly od sousedů z Českého středohoří! Soutěží se tradičně v těchto kategoriích: hrušková, švestková a všeovocová. Soutěžní podmínky a další informace ZDE, facebooková událost ZDE.

 

 

Neděle 26. května 2013: Tradiční botanická exkurze v doprovodu botaniků Karla Nepraše a Romana Kroufka. Tentokráte se vydáme za květenou do bývalého vojenského prostoru BŘEZINA na stejnojmenném horském masívu nad Milešovem. Celková délka cca 10 km. Budeme chodit po loukách i lesích, často ve svažitém terénu. Vezměte si s sebou tudíž vhodnou obuv a oblečení. Sraz účastníků je v 8:40 na návsi v Milešově. Dopravní spojení: (vlakem) 7:40 z Ústí nad Labem do Lovosic a následně (autobusem) v 8:10 z Lovosic do Milešova. Návrat bude možný linkovým autobusem z Milešova v 13:20 nebo (doporučujeme) 17:20 do Lovosic a dále dle libosti. Zde je pozvánka ke stažení. Bližší info: 774 923 549 (Jiří Šedivý) a info@ceskestredohori.cz.

 

 

Středa 8. května 2013: GOTTESBERG (Boží vrch) u Verneřic – křest nové drobné publikace o historii jednoho zaniklého poutního místa v srdci Českého středohoří, procházka s výkladem z Verneřic na Gottesberg (1,5 km) s autory knížečky (Iva Prošková a Jan Kvapil), scénické ztvárnění jedné pověsti z Gottesberku, beseda o minulosti, přítomnosti a budoucnosti tohoto tajemného místa. Sraz ve 13:30 na náměstí ve Verneřicích. Dopravní spojení: Ústí n. L., Divadlo 12,21 – 13,05 Verneřice (zpět: Verneřice 18,46 – 19,32 Ústí nad Labem). Zde je ke stažení pozvánka na akci. Zde naleznete tuto akci na facebooku. Vydejte se s námi na jedno z nejtajuplnějších míst Českého středohoří!

 

 

POZVÁNKY NA AKCE JIŽ USKUTEČNĚNÉ:

Sobota 27. dubna 2013: SVATOMARKOVSKÉ PROCESÍ v Sinutci, Kozlech a Chrámcích. Procesí začíná kolem půl jedenácté u kaple a studánky svatého Víta v Sinutci a končí kolem čtvrté na statku Zámeckých sadů Chrámce. Čeká na vás procházka jarní krajinou (4 km) se spoustou barokních písniček, fraška o trpaslících a jednom sinuteckém zázraku, vystoupení kapelníka skupiny Ritornello Michala Pospíšila nebo výstava "středohořských" fotografií. Těšit se můžeme i na vřelé přivítání a milé pohoštění na statku Zámeckých sadů Chrámce. Autobus z Ústí vyjíždí v 9:00 od autobusového nádraží, v 9:45 zastavuje v Lovosicích u vlakového nádraží (zpáteční příspěvek na dopravu z Ústí 150,- a z Lovosic 100,-), Rezervujte si místa v autobuse na e-mailu jankvapil@post.cz. Srdečně zveme! KDO NEBYL NA SVATOMARKOVSKÉM PROCESÍ, NEVÍ, CO JE JARO! Zde je pozvánka s podrobnými informacemi ke stažení. Zde naleznete tuto akci na facebooku.

 

Sobota 3. listopadu od 13:33 hodin v baru ústeckého Činoherního studia: STŘEDOHOŘSKÉ JAMOVÁNÍ aneb Souboj marmelád v rytmu jazzu. Rovněž v tomto roce se můžete těšit na gurmánskou soutěž o nejlepší marmeládu, džem či povidla Českého středohoří! Soutěžíme jako obvykle ve třech kategoriích: hruškové, švestkové a všeovocové (všechny ostatní druhy ovoce a směsi). Rozsouzení soutěžních vzorků proběhne jako obvykle v Činoherním studiu pravděpodobně v listopadu (termín bude upřesněn). Těšíme se na Vaše tradiční i experimentální výtvory! Pro děti je přichystáno malování sklenic. Zde je plakátek a zde jsou propozice soutěže.

Sobota 1. září: SLÁVA VLASTI VLASTISLAVské - vlastivědná exkurze po památných hradech, studánkách a mýtech v okolí Vlastislavi. Vydejte se s námi na putování na dvě hradní zříceniny (Košťálov a Skalka), k dvěma zázračným studánkám (nepomucenské ve Vlastislavi a mariánské v Teplé) a na mýtické hradiště Lučanů. Odborný výklad zajistí Vít Honys a Jiří Šedivý. Pokud zbyde trochu času, zazní i úryvky z děl Kosmy, Aloise Jiráska a Svatopluka Čecha. Přibližná délka výletu: 10 km. Sraz účastníků v 9:00 na vlakové zastávce Třebenice město. Výlet organizujeme ve spolupráci se Švestkovou dráhou. Plakátek s bližšími informacemi zde ke stažení. Odkaz na událost na facebooku zde.

 

 

 

Sobota 28. července: STUDÁNKOVÉ PUTOVÁNÍ: exkurze po zázračných studánkách v okolí Libčevse. Srdečně Vás zveme k návštěvě studánky sv. Jakuba v Lahovicích a studánky sv. Víta v Sinutci. Cestou neopomineme ani další památky v Libčevsi a okolí, jako je např. kostel Stětí Jana Křtitele a tvrz v Libčevsi. Rovněž budeme mít možnost zakoupit si některé bio-produkty ze Zámeckých sadů Chrámce. Sraz účastníků je v 9:30 na nádraží v Libčevsi, celková délka pochodu nepřesáhne 10 km. Výlet organizujeme ve spolupráci se Švestkovou dráhou. Bližší informace, včetně jízdního řádu je možné si stáhnout zde.

Sobota 14. dubna: DÁLKOVÝ POCHOD po bunkrech předválečného československého opevnění v údolí Bíliny. Pozvánka zde.

Sobota 21. dubna: SVATOMARKOVSKÉ PROCESÍ v Sinutci a Chrámcích. Procesí začíná kolem půl desáté u kaple svatého Víta v Sinutci a končí kolem čtvrté na statku Zámeckých sadů Chrámce. Čeká na vás procházka jarní krajinou (4 km) se spoustou barokních písniček, divadelní fraška a koncert písničkáře Petra Linharta. Autobus z Ústí vyjíždí v 9:00 od autobusového nádraží, v 9:45 zastavuje v Lovosicích u nádraží. Srdečně zveme. KDO NEBYL NA SVATOMARKOVSKÉM PROCESÍ, NEVÍ, CO JE JARO! Plakát ke stažení zde.

 

Sobota 3. prosince 2011, 14:00, beuronská kaple u gymnázia v Teplicích (vstup z Alejní ul.) - dr. Vít Honys: MAKEDONIE – duchovní tradice, památky, hory a lidé. Srdečně Vás zveme na promítání a povídání Víta Honyse o jeho letošním putování po méně známých končinách Balkánu. Interiér beuronské kaple je temperován na teplotu do + 10°C, zima by Vám tudíž v oblečení na ven být neměla. Součástí akce bude i krátké seznámení s umělecko-historickým významem této kaple. Plakát ke stažení zde.

 

Již 4. ročník Středohořského jamování aneb souboje marmelád v rytmu jazzu se koná v sobotu 12. listopadu 2011 od 14,00 hod. ve foyer Činoherního studia v Ústí nad Labem. Soutěž za doprovodu ústecké hudební formace Jazzvitamin je vyhlašována pro lahodné džemy, marmelády, povidla, rosoly apod. z ovoce sklizeného v roce 2011 v Českém středohoří, a to v kategoriích 1. hrušková a 2. ostatní. Registrace vzorků od 13,30 do 14,00 hod. Vstupné volné, hojná účast soutěžících i diváků včetně dětských vítána.

 

JIŘÍ ŠEDIVÝ: HRADY NA ÚSTECKU - Ve středu 19. října od 17:00 Vás srdečně zveme do budovy Severočeské vědecké knihovny (W. Churchilla 3) v Ústí nad Labem na přednášku Mgr. Jiřího Šedivého. Plakátek ke stažení i prohlížení zde.

 

 

NÁVRAT DOMŮ - exkurze po stopách volyňských Čechů na úpatí Českého středohoří. V sobotu 22. října Vás srdečně zveme na neobvyklou exkurzi pod vedením Mgr. Heleny Patrákové. Prohlédneme si architektonicky zajímavé usedlosti, které byly po 1. světové válce vystavěny navrátivším se volyňským Čechům. Sraz je v 10:10 na vlakové zastávce v Sulejovicích. Pozvánka ke stažení zde.

 

GEOLOGICKÁ EXKURZE: V neděli 12. června Vás zveme na autobusovou exkurzi za unikátními geologickými lokalitami západního a jižního Českého středohoří. Zasvěceným průvodcem nám bude geolog teplického muzea Miroslav Radoň. Rezervujte si místo v autobuse, (geologicky) hluboké i mělké zážitky zaručeny! Bližší informace zde, plakátek zde.

 

EXKURZE DO LIBOUCHCE: V sobotu 18. června Vás srdečně zveme na mimořádnou prohlídku již opraveného zámku v Libouchci. Pojďte se podívat, co všechno se zde po třech letech, kdy jsme zámek společně navštívili naposledy, změnilo. Po objektu nás provede jeho majitel pan Černil. Po prohlídce zámku můžete s námi pokračovat do méně známých koutů Tiských stěn (za hezkého počasí s možností koupání). Přirozeně nemineme několik hezkých vyhlídek na České středohoří!!! Sraz účastníků v 9:20 před zámkem v Libouchci. POZOR, počet účastníků je omezen na 50!!! Rezervujte si tudíž e-mailem či telefonicky místa! Bližší informace zde.

Letos se stejně jako loni uskuteční již 4. ročník kulinářské soutěže o nejlepší marmeládu, džem či povidla Českého středohoří Středohořské jamování. Pro umělecky nadané zase chystáme uměleckou soutěž Středohoří v kýči. Obojí na podzim, sledujte naše webovky!

V sobotu 6. listopadu proběhl v baru ústeckého Činoherního studia již třetí ročník kulinářské soutěže STŘEDOHOŘSKÉ JAMOVÁNÍ o nejlepší marmeládu, džem či povidla Českého středohoří. Podrobné vyhodnocení, výsledky i fotodokumentaci naleznete zde. VÝZVA soutěžícím: Rádi bychom touto cestou oslovili tvůrce oceněných marmelád o zaslání receptů! Podělte se s námi o Vaše know-how. Děkujeme.

Poslední listopadovou přednáškou jsme ukončili "zimní semestr" OSTROVNÍ AKADEMIE. Těšme se na jaro, "letní semestr" začíná již v březnu! Program OSTROVNÍ AKADEMIE a zprávy z uskutečněných přednášek v Libouchci, Žežicích, Lipové a Čermné naleznete zde.

Máte-li zájem o zasílání pozvánek na naše akce, napište nám.

 

Naše nové publikace:

PUBLIKACE: VODA ŽIVÁ aneb Studánkové putování do Sinutce, Lahovic a Libčevsi – U příležitosti letošního Svatomarkovského procesí jsme vydali duchovně-turistického průvodce po zázračných studánkách v okolí Libčevsi. Tento svérázný průvodce (obsahující i spoustu zajímavých tipů) je k dostání ve vlacích Švestkové dráhy, v dobrých knihkupectvích (např. ústecké „Pod věží“ nebo „Beran“) a přirozeně na našich akcích! Bude-li vám jej někdo nabízet za více než 30,- Kč, tak je vydřiduch!

PUBLIKACE: PROCHÁZKA ZA KOSTELNÍ HISTORIÍ v Arnultovicích a Lučním Chvojně – U příležitosti letošního happeningu Krajina plná andělů v Arnultovicích jsme vydali turistického průvodce či brožuru o (existujícím) kostele Všech svatých v Arnultovicích a (neexistujících) kaplích sv. Antonína Paduánského v Lučním Chvojně. K dostání je v dobrých informačních centrech (možná že nakonec i v Ústí nad Labem), v dobrých knihkupectvích (např. ústecké „Pod věží“) a přirozeně na našich akcích! Za 20,- Kč je brožura vaše!

 

Účastníte se našich akcí? Nebo jen čtete tyto webové stránky? Máte nějaké dojmy? Podělit se o ně můžete v naší Knize návštěv.