OSTROVNÍ AKADEMIE

26. října 2010, 16:00

kostel sv. Martina, Lipová

Duchovní svět, kosmologie a zdraví amazonských indiánů

Mgr. Ludmila Škrabáková

antropoložka a cestovatelka, zabývající se etnobotanikou, uměním a obecně tradicemi obyvatel amazonského deštného pralesa, doktorandka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a zakladatelka občanského sdružení Amazonica

Myšlení a víra amazonských Indiánů jsou i dnes úzce spjaty s přírodou a zákony pralesa. Z jejich kosmologie vychází nejen používání léčivých a magických rostlin, ale hlavně způsob léčení – dosud živý šamanismus. Během přednášky zabrousíme také mezi nadpřirozené bytosti a dozvíme se, jaký mají vliv na zdraví obyvatel Amazonie. Plakátek zde.

O historii kostela povídá dr. Honys v pořadu Severočeský atlas Českého rozhlasu Sever

Zpráva:

V úterý 26. října se uskutečnila v pořadí již třetí přednáška Ostrovní akademie, tentokráte v kostele sv. Martina v Lipové. O trochu adrenalinu se postaral univerzitní kaplan P. Hurt, který s klíči od kostela dorazil s menším zpožděním. O to větší potlesk na otevřeném prostranství jeho příjezd vyvolal. Rovným třiceti posluchačům přijela poreferovat o kosmologii amazonských indiánů antropoložka a cestovatelka Ludmila Škrabáková. Série fotografií a především poutavé a erudované vyprávění dalo na chvíli zapomenout na citelné podzimní ochlazení, které se od kostelní podlahy přes boty a oděvy dralo pod kůži přítomných. Velký zájem vyvolala i možnost sáhnout si na autentické šamanské předměty. Podzimní zima tak byla úspěšně vyrovnávána ohnivou Vivaldiho muzikou v podání Václava Krahulíka a pěvkyně Hany Mokrišové, vlhkým horkem amazonského pralesa čišícím z powerpointové prezentace a přednášky Mgr. Škrabákové a nezbytnou várnicí horkého čaje.

 

      

Prosluněné odpoledne v Lipové                                        Hudba!!!                                       Pod ochranným pláštěm svatého Martina (hodil by se)

 

     

Mgr. Ludmila Škrabáková v akci                                      Trocha kosmologie                        Amazonský "bazar" - předměty z šamanovy chýše

 

Tento šamanský klobouček by asi dnes nezahřál

 

home